CCI Handbook of Interreg project StimulART

Predstavitev dobre prakse sodelovanja arhitektov, umetnikov in občine za prenovo zapuščenega industrijskega območja. Evropski Interreg projekt pod okriljem StimulART consortium, katerega pomemben člen je bil takratni Zavod za turizem, šport in kulturo Kamnik.

This handbook for good practices of CCI supporting measures in Small and Medium Sized Cities was developed in the framework of the project StimulART - Stimulating CCI in mid-sized urban centres to boost competitiveness.

StimulART is an EU-funded project under the European Union’s Interreg Central Europe Programme.

PDF: CCI Handbook of Interreg project StimulART

Kamniški pilotni projekt: Kreativna četrt Barutana

Primer za občine, umetnike in ustvarjalne ljudi
Ta projekt je dober primer, kako lahko ustvarjalni umetniki in arhitekti oživijo industrijsko opustošenje. S svojo lastno pobudo in vrednimi koncepti prepričajo mesto, da pridobi lokacijo in podpre njihov kulturni projekt.


Ozadje in začetna situacija
V nekdanji Jugoslaviji je bil Kamnik eden od glavnih industrijskih centrov. Po 1990. letih mnoge od njegovih podjetij niso preživele. Na primer, tovarna streliva, zgrajena leta 1850, da bi zadovoljila potrebe Avstro-Ogrske vojske, je kasneje služila oskrbi streliva za novo oblikovano jugoslovansko državo. V svojem vrhuncu je zaposlovala več kot tisoč ljudi in se razširila na območje 300.000 kvadratnih metrov.

Po osamosvojitvi Slovenije je tovarna začela propadati in bankrotirala sredi 2000-ih, preostalo eksplozivno blago pa so odstranili. Zapuščene stavbe, skrite za zaščitnim zidom, so kmalu prekrile pleveli. Na drugi strani zidu je kulturno društvo, ki prav tako organizira Kamfest, velik kulturni festival, ki poteka vsako poletje v Kamniku, mladinski center, hiša kulture in Kikstarter.

Organizatorji Kamfesta so že nekaj časa pozorno spremljali tovarno streliva na drugi strani zidu. Poleg gradu in mestnega trga kot glavnih prizorišč festivala si organizator prizadeva vključiti tudi druge manj znane kraje kot nenavadna prizorišča v program vsako leto.

Leta 2020 se ekipa Kamfesta prvič odloči za drugo stran zidu. V sodelovanju z univerzitetnim projektom šestih študentov arhitekture, ki ga vodi profesor Sinan Mihelčič, začnejo čistiti območje. Lastnik jim v zameno dovoli uporabo prostorov za festival. Takrat je območje prekriveno z divjim odlagališčem. Očistijo in zavarujejo 400 kvadratnih metrov ter postavijo oder.

Kljub slabostim, ki jih je povzročila pandemija Covid-19, je festival velik uspeh. Poleg festivala Sinan Mihelčič izvaja poletno šolo arhitekture. Fakulteto sestavljajo mednarodni profesorji in kolegi, ki sodelujejo prek platforme Zoom.
Dogodek prejme obsežno medijsko pozornost.

Obiskovalci so popolnoma presenečeni nad preobrazbo stavbe in okolice. V zelo kratkem času so ekipa Kamfesta, študenti arhitekture, mladinski center in vsi pomočniki dosegli impresivne rezultate. Lokalni politiki, ki so si ogledali lokacijo, začnejo razmišljati: to bi lahko bil odličen kraj za bodoče mladinsko, kulturno in prireditveno središče Kamnika.

Nato sledi razprava o tem, kaj storiti z celotnim območjem 60.000 kvadratnih metrov. Po dolgih pogajanjih občina pridobi območje za 3,5 milijona evrov (z letnim proračunom 20 milijonov).

Izbor projekta

Na podlagi rezultatov preizkusne faze leta 2020 je občinski svet odločil nadaljevati preobrazbo območja kot pilotni projekt.

Konkretni korake za izvedbo

  1. Izvajanje ukrepov za zavarovanje stavb in izboljšanje infrastrukture.
  2. Zamisel in izvedba oblikovanja krajine za območje, da se izboljšajo zunanje površine.
  3. Namestitev bara/okrepčevalnice.
  4. Načrtovanje financ.
  5. Sestavljanje ekipe za koordinacijo programa in organizacije.
  6. Priprava programa za festival Kamfest.
  7. Promocija in trženje programa festivala.

Ključni akterji vključeni v izvedbo

V naslednji fazi se bodo kulturno društvo Priden možic, ki predstavlja Kamfest, skupina študentov arhitekture pod vodstvom profesorja Sinana Mihelčiča, mladinski center, odgovorni mestni zaposleni ter Javni zavod za kulturo skupaj trudili za usklajevanje zgoraj navedenih korakov.

Rezultati in dosežki

Celotna ekipa, ki jo krepijo številni navdušeni prijatelji, prostovoljno očisti območje brez kakršnega koli plačila. Kamfest, ki predstavlja petnajst kulturnih dogodkov, uspešno poteka kljub pandemiji koronavirusa. Poleti potekajo tudi druge kulturne prireditve, kot so razstave in koncerti. Izvede se več izobraževalnih dogodkov za šole. Medijsko poročanje vključuje lokalne, nacionalne in poglobljene članke v reviji o prostorskem razvoju. Partner iz Ljubljane vidi velik potencial in je že obljubil 10.000 evrov za prihodnje dogodke. Eden od nekdanjih študentov arhitekture bo izvedel projekt na tem območju, njegovo prvo plačano delo kot arhitekt.

Izzivi

Vse pobude delujejo v sivi coni. Po prostorskem planu je območje odobreno le za komercialno ali stanovanjsko rabo. Nov prostorski načrt še ni bil ustvarjen. Pogajanja s birokracijo še vedno potekajo. S skupnimi izkušnjami iz tega projekta ter drugimi dejavniki so vsi šest izvirnih študentov arhitekture po diplomi našli zaposlitev v tujini. To je hkrati ovira in priložnost, saj se ta izguba bo nadomestila z novimi študenti, ki si želijo pridobiti podobne izkušnje. Večina stavb je v izjemno slabem stanju. Kritično je, da se financirajo in izvedejo popravila streh. Največji izziv je sama velikost območja. Namesto prvotno pripravljenih prostorov nekaj sto kvadratnih metrov, zdaj načrtujejo 60.000 kvadratnih metrov. Prvotni načrti so že pripravljeni, a bo potreben dolg čas in obsežno, temeljito načrtovanje.

Zaključek

Pilotni projekt je odličen primer, kako lahko zapuščeno nekdanje industrijsko območje v kratkem času napolnijo z življenjem pobude kulturnih delavcev, podprte s strani strokovnih arhitektov in študentov arhitekture. Kreativna četrt Barutana je pridobila obsežno pozornost in lahko služi kot model za celotno Slovenijo in širše.

 

Vzorčni projekt je hkrati tudi poziv k ukrepanju za mestne in občinske uradnike povsod:
"Ponudite mladim ustvarjalcem prostor, dovolite jim, da nekaj poskusijo. Lahko sprožijo nekaj izjemnega!" (Sinan Mihelčič, arhitekt)

 

Besedilo je bilo avtomatično prevedeno s ChatGPT.